Blog Riccardo.pl / Niezwykła historia zwykłych rzeczy, czyli ciekawostki ze świata mody

 

Niezwykła historia zwykłych rzeczy, czyli ciekawostki ze świata mody

30 stycznia 2015

0

Czy zastanawialiście się kiedyś nad genezą poszczególnych elementów Waszej garderoby? Zdradzimy Wam tajemnicę, że wiele z nich posiada bardzo ciekawą historię. Niektóre śmieszne, inne budzące zachwyt, są dowodem na to, że moda potrafi zaskakiwać nie tylko w aspekcie zmieniających się trendów. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się skąd pochodzą spodnie w kant, w jakim celu przyszywano do rękawów męskich marynarek guziki, czy do czego pierwotnie służyły pompony, to zachęcamy do lektury.

ciekawe_06Kiedy status społeczny określały… guziki

Czy wyobrażacie sobie, że w naszych dzisiejszych strojach mogłoby zabraknąć guzików? To drobiazgi, których korzenie sięgają setek lat wstecz. Niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę z tego, że początkowo guziki pełniły jedynie funkcję ozdobną. Dopiero w okolicach XII-XIII wieku zaczęto wykorzystywać je wraz z pętelkami w charakterze zapinania. Wykonywane były bardzo często ze szlachetnych kamieni, a ich ilość na ubraniu odzwierciedlała status społeczny właściciela. I chociaż trudno w to uwierzyć, to w 1520 roku, król Francji Franciszek I nakazał ozdobić swoją szatę 13 000 guzików, aby zaprezentować swoje bogactwo władcy Anglii, Henrykowi VIII, który przybył do niego w celu zawarcia sojuszu między krajami.

Na przekór złym manierom

A czy wiecie, dlaczego rękawy marynarek zdobione są rzędem guzików? Zwyczaj ten wywodzi się z dawnej Rosji, a jego pomysłodawcą jest car Piotr I. Władca nakazał przyszywać guziki do mankietów mundurów żołnierzy, aby… Oduczyć ich wycierania rękawem ust po zakończonym posiłku. Zwyczaj ten, oprócz tego, że na pewno nie wpisywał się w dobre maniery, powodował także szybkie niszczenie sukna, które w tamtych czasach było bardzo kosztowną tkaniną.

ciekawe_04Prawy do lewego?

Dlaczego guziki w męskiej i damskiej garderobie przyszyte są z różnych stron? W przypadku męskiej odzieży wszystko wydaje się proste i logiczne – zapinanie z lewej strony na prawą jest wygodniejsze dla prawej ręki. Kobieca odzież posiada w tej kwestii wielowiekową tradycję. Dawno temu, kiedy guziki były towarem deficytowym i bardzo drogim gościły jedynie na strojach arystokratek, które ubierane były przez służące. Aby ułatwić im pracę krawcy przyszywali guziki odwrotnie niż w strojach męskich.

Przypadkowy kant

Klasyczne spodnie w kant, czyli nieodłączny element biznesowego stroju również posiada bardzo ciekawą genezę. Pod koniec XIX wieku w Europie rozpoczęła się masowa produkcja spodni, szytych nie tylko na potrzeby rodzimego rynku, ale także eksportowanych za ocean. Aby zmieścić jak największą ilość sztuk w kontenerze transportującym towar do innych krajów, starannie je składano i ciasno układano w skrzyniach. Po morskiej podróży trwającej kilka tygodni, na spodniach pojawiały się trudne do rozprasowania zagniecenia. Ich właściciele nawet nie zamierzali forsować trwałych kantów, czyniąc z nich niepowtarzalny modowy trend, który przetrwał do dnia dzisiejszego.

ciekawe_01Czapka z pomponem – problem z głowy

Do czego potrzebny jest czapce pompon? Wydawać by się mogło, że to jedynie element dekoracyjny. Okazuje się jednak, że pompon posiada poważne wojskowe korzenie. W XVIII i XIX wieku przyszywano pompony do czapek żołnierzy. Ich różne barwy pozwalały nie tylko odróżnić rangę walczących, ale także określały przynależność do konkretnej armii. Dzięki temu na polu bitwy bez problemu można było odróżnić wroga. Pompony stanowiły ponadto atrybut marynarskiej czapki. Niskie pomieszczenia na statkach sprawiały, że pracujący na nich ludzie bardzo często doznawali drobnych urazów głowy. Pompon doskonale tłumił siłę uderzenia chroniąc głowę swojego właściciela.

ciekawe_02

Historia tajemniczej kieszonki

Maleńka, pozornie do niczego niepotrzebna kieszonka przyszywana w dżinsach – chociaż najczęściej jej nie zauważamy, istnieją aż trzy wersje wyjaśniające jej powstanie. Pierwsza z nich głosi, że służyła do przechowywania zegarka na łańcuszku. W katalogu marki Levi’s, która jako pierwsza zaczęła produkować dżinsy z tą charakterystyczną kieszenią, w dalszym ciągu funkcjonuje ona pod nazwą watch pocket. Według innej opinii przyszywana była z myślą o robotnikach, którzy trzymali w niej gwoździe oraz o poszukiwaczach złota, skrywających w niej znalezione samorodki. Trzecia teoria głosi, że w pierwotnym założeniu kieszonka miała służyć do chowania w niej zapalniczek.

Czy spodobały Wam się przedstawione powyżej ciekawostki? Być może któraś historia była Wam doskonale znana. Mamy nadzieję, że chociaż niektórymi informacjami pozytywnie Was zaskoczyliśmy 🙂 Jeśli macie ochotę poznać kolejne interesujące fakty ze świata mody, zapraszamy na nasz blog, na którym już niebawem pojawi się kolejna porcja odzieżowych nowinek.

 

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

 
FACEBOOK
ZOBACZ

Tagi